::... CLUB 8-B ...::

Çorum Merkez Bahçelievler İlköğretim Okulu
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 Frontpage Dersi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
DJmT
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 367
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 31/03/07

MesajKonu: Frontpage Dersi   Perş. Tem. 19, 2007 3:48 am

FRONTPAGE

2.1. FRONT PAGE'İ TANIMA
Piyasada birçok görsel HTML editör programı bulabilirsiniz. Ancak Front Page programının bunlar arasında gerçekten önemli bir yeri vardır. Bunun birkaç sebebi;
· Front Page programı ile basit bir doküman dosyası hazırlar gibi web sitenizi hazırlayabilir, sitenize ait sayfaları şema halinde oluşturup, şemaya göre sitenizi düzgün temellere oturtabilirsiniz.
· Sitenizi oluştururken yerleştireceğiniz web alanına ait dizini tanımlayarak bir yığın FTP işlemi ile uğreşmadan kendi dizin yapısyla sitenizi yayımlayabilirsiniz.
· Front page programında hazırladığınız sayfaların web alanında görünümünü Front Page programını "WYSIWYG" (whatyouseeiswhatyouget) özelliğiyle anında görebilirsiniz. Bu işlem yardımıyla sürekli web dosyasını kaydedip, browser ile bakmaktan kurtuluyorsunuz.(Gümüştepe Y.,s.6,1999)


2.2. FRONT PAGE' IN GENEL YAPISI:
2.2.1 Görünüm Düğmeleri
Site görünüm mönüsünde yer alan gösteri düğmeleri ile oluşturulan site hakkında bir çok özelliği takip edebilir, sitenin bağlantılarını, görevlerini, sayfaların genel dizilişini ve web sayfasında kullanılan dosyalar hakkında çeşitli rapor dökümlerini öğrenebilirsiniz.

2.2.1.1 Page (Sayfa) Gösteri Düğmesi :

Bu düğmenin genel amacı front page sayfalarını düzenlemek için editör penceresini açmaktır.2.2.1.2 Folders (Klasör) Gösteri Düğmesi:

Bu düğmenin asıl amacı site için kullanılan dizin ve dosyaları görüntülemektir. Herhangi bir dizin içinde yer alan dosya ve alt dizinleri görmek için, dizin adı üzerinde tıklamanız yeterli olacaktır.


2.2.1.3 Reports (Raporlar) Gösteri Düğmesi:

Bu düğmeyi tıklayarak webi oluşturan bileşenler hakkında bilgileri raporlayabilirsiniz. HTML uzantılı web dosyaları ve bu dosyalara ait bağlantılar, resim dosyaları, bağlantı oluşturulmayan dosyalar, bağlantı sağlanan dosyalar, web içerisinde oluşturulan ancak kullanılmayan dosyalar, web içerisi ve web dışına yapılmış bağlantılar gibi birçok istatistiksel bilgiye ulaşabilirsiniz.

2.2.1.4 Navigation (Dümen) Gösteri Düğmesi :

Bir anlamda Front Page programının düzmenidir. Bu gösteri düğmesini tıklayarak webi oluşturacak sayfaların maketini tasarlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu sayfalar arasında bağlantı hiyerarşisini sağlayabilirsiniz.


2.2.1.5 Hyperlinks (Yüksek Bağlantılar) Gösteri Düğmesi :

Sayfalar arasında oluşturulan veya web sayfalarının dışında herhangi bir adrese yapılan bağlantıların durumunu şema halinde gösteren, gösteri düğmesidir.


2.2.1.6 Tasks (Görevler) Gösteri Düğmesi :

Web sayfalarınız için yapmak istediğiniz ancak uygulamaya henüz geçiremediğiniz görevleri bu alana yazarak siteyi yayımlayana kadar görevleri takip edebilirsiniz. Oluşturulan görevin tarih ve zamanı, Front Page tarafından otomatik olarak tutulur.
(Gümüştepe Y.,s:24 ,1999)

2.2.2 Sayfa İçerik Görünümleri
Bir sayfanın içeriği 3 değişik biçimde görüntülenebilir.

2.2.2.1 Normal : Çalışılan ekran üzerinde düzenlemelerin yapılabildiği görünümdür.

2.2.2.2 HTML : Düzenlenen sayfanın HTML kodlarının görüntülenmesini sağlar. Buradan deneme yanılma yoluyla HTML de öğrenebilirsiniz.

2.2.2.3 Preview : Düzenlenen sayfanın browser da görüntüleneceği biçimde görülmesini sağlar.

2.3 FRONT PAGE 2000 MÖNÜLERİ
Front Page aşağıdaki gibi on adet mönü içermektedir. Bunlar; File, Edit, View, Insert , Format, Tools, Table, Frames , Window ve Help mönüleridir.

Yukarıdaki ekranda mönü çubuğu ve araç çubuğu görülmektedir. Araç çubuğu üzerindeki butonlar HTML taglarını sayfaya eklemek için ve metinleri hizalamak için kullanılabilecek butonları toplu halde içermektedir.

2.3.1 File Mönüsü

File mönüsü, dosyalama işlemlerinin yapıldığı mönüdür. Yandaki ekran, bu mönünün alt başlıklarını göstermektedir.
2.3.1.1 New


Yeni bir sayfa oluşturmak için kullanılır. Yeni bir sayfa çok çeşitli şekillerde başlatılabilir. Bu seçenekler bir liste şeklinde yandaki gibi ekrana gelecektir.2.3.1.1.1 Page seçeneği boş bir sayfa açar. Front Page 2000 ilk açıldığında boş bir sayfa ile açılır.

2.3.1.1.2 Web ; yeni bir web düzeneği oluşturur. Front Page oluşturacağınız web sitesi için, 8 adet şablon dosyadan herhangi birini seçme hakkı tanıyor. Belirtilen şablon dosyaları kullanılarak fazla uğraşmadan orijinal web sitesi hazırlanabilir. ( Gümüştepe Y., s:27,1999)

web şablonları webin oluşturulacağı dizin ve konumu
2.3.1.1.2.1 One Page Web (Bir Sayfalık Web); Sadece bir sayfadan oluşan web düzeneğidir. Ana sayfadan sonra oluşturulan bu bir sayfalık web içeriği tamamen boştur.

2.3.1.1.2.2 Corporate Presence Web Wizard (Şirket Web Sihirbazı); Bir şirket için web sitesi hazırlanacaksa, ilgili seçeneklerle bilgi toplayarak sitesinin wizard ile oluşturur.

2.3.1.1.2.3 Customer Support Web (Müşteri Destek Sitesi); Bu şablon da şirket için hazırlanmış bir taslaktır. Ancak corporate Presence web gibi adım adım takip edilen ve oluşturulan bir tasarım değildir. Özellikle, müşteri hizmetleri için tasarlanmış bir şablondur. (Gümüştepe Y., s:38,1999)

2.3.1.1.2.4 Discussion Web Wizard (Görüşmeli Web Sihirbazı); Web tasarımcısının belirlediği konuda site ziyaretçileriyle tartışma gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan bir dizi form düzeneğidir. Web sihirbazı formların oluşturulmasında ve site düzeneği hakkında web tasarımcısına rehberlik eder. (Gümüştepe Y., s:38,1999)

2.3.1.1.2.5 Empty Web (Boş Web); Tamamen boş bir şekilde oluşturulan web sitesidir.

2.3.1.1.2.6 Import Web Wizard (Web Nakil Sihirbazı); Internet ortamında veya disk alanında mevcut bulunan web dosyalarını front page ortamına naklederek düzeltilmesini sağlayan bir şablondur. (Gümüştepe Y., s:47,1999)

2.3.1.1.2.7 Personel Web (Kişisel Web) ; şahısların kendilerini tanıtmalarını sağlamak için oluşturulmuş web şablonudur.

2.3.1.1.2.8 Project Web (Tasarım Web); Bir çok web bileşenini bir arada bulundurur. Tasarımcıya kolaylık sağlamak amacıyla oluşturulan bu şablonda web için istenecek hemen hemen bütün bileşenler mevcuttur.
Şablonun temel konuları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
· Members (Üyeler); Site üyelerini gösteren bir liste yer alıyor. Bu liste A'dan Z'ye alfabetik bir sıralamayı içeriyor. Ayrıca kullanıcıya ait isim için bağlantı oluşturulmuş durumdadır. Bu bağlantı tıklanarak üye hakkında daha geniş bilgi almak mümkündür.
· Schedules (Listeler); site içerisinde gerçekleştirilecek değişikliklerin bir listesi bulunur. Bu listeyi web tasarımcısı, aylık hatta haftalık belirleyebilir. Ayrıca ürünler hakkında oluşturduğunuz veriler için veri tabanı ve raporlar hazırlar.
· Status (Durum) ; Olaylar ve projelerin planlanmış durumunu gösterir. Planın tarihe verilerin bağlantı tıklanarak plan görülebilir.
· Archive( Arşiv); Üyeler ait dokümanların bulunduğu dosyadır.
· Search (Arama); arama formunun bulunduğu sayfadır. Sitede herhangi bir metne göre arama gerçekleştirilebilir.
· Discussion (Tartışma); Web ziyaretçisini tasarımcıya formlar doğrultusunda ulaştıracağı bilgiler için aracı görevini gören formların bulunduğu sayfadır.
2.3.1.2 Open
mevcut bir sayfayı çağırmak için kullanılır. Bu sayfa disk üzerinde saklı bir dosya olabileceği gibi herhangi bir URL deki sayfa da olabilir.

2.3.1.3 Close
Üzerinde çalışılan sayfayı kapatır. Sayfa üzerinde kaydedilmeyen değişiklik varsa, Front Page değişikliklerin kaydedilip kaydedilmeyeceğini sorduktan sonra sayfayı kapatır.

2.3.1.4 Open Web
Daha önceden disk üzerinde oluşturulmuş web düzeneğine ulaşmayı sağlar.

2.3.1.5 Save
Sayfayı kaydetmek için kullanılır.

2.3.1.6 Save As
Farklı olarak dosyayı farklı bir isimde kaydetmek için kullanılır. Bu şekilde dizinde hem eski dosya ve yeni isim ile kaydedilmiş dosya mevcut olacaktır.

2.3.1.7 Publishing Web
Hazırlanan siteyi internet ortamına taşır.Ayrıntılı bilgi Sitenin Yayımlanması bölümünde verilecektir.

2.3.1.8 Preview in Browser
Düzenlenen sayfanın browser da görüntülenmesini sağlar.

2.3.1.9 Page Setup
Sayfanın yazıcı çıktısı ile ilgili düzenlemelerin yapılabileceği bir diyalog penceresi açar. Diyalog penceresinde sayfa başlığı ve dipnotu, sağ ve sol boşlukları gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.

2.3.1.10 Print Preview
Sayfanın yazıcı çıktısını yazıcıya göndermeden ekranda görebilmek için kullanılır.

2.3.1.11 Print
Sayfayı yazıcıya göndermek için kullanılır.

2.3.1.12 Send
Üzerinde çalışılan aktif sayfayı e-mail (elektronik posta) olarak göndermek için kullanılır.

2.3.1.13 Exit
Front Page programından çıkar.

2.3.2 Edit Mönüsü


2.3.2.1 Undo ; Yapılan son düzenlemeyi geri alır.

2.3.2.2 Redo ; Undo ile yapılan değişikliği geri alır.

2.3.2.3 Cut; İşaretlenen alanı ekrandan kesip, hafızaya alır.

2.3.2.4 Copy; İşaretlenen alanı ekrandan kesmeden, hafızaya alır.

2.3.2.5 Paste; Hafızadaki alanı ekrana taşır.

2.3.2.6 Delete; İşaretlenen alanı hafıza ve ekrandan siler.

2.3.2.7 Select All; Ekrandaki tüm alanları seçer.

2.3.2.8 Find ; İstenen kelimeyi bulunulan sayfada arar.

2.3.2.9 Replace; İstenen kelimeyi istenilen kelimeyle değiştirir.

2.3.2.10 Tasks; Yeni bir görev ekler.

2.3.3 View Mönüsü


2.3.3.1 Page; Ekranda sadece düzenleme sayfasının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.2 Folders; Ekranda çalışılan dizin yapılarının da görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.3 Reports; Raporların görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.4 Navigation; Sayfa maketinin görüntülenmesini sağlar

2.3.3.5 Hyperlinks; Sayfalar arası bağlantıların görüntülenmesini sağlar.


2.3.3.6 Tasks; Tasarlanan ancak henüz uygulamaya geçirilmemiş görevleri gösterir.

2.3.3.7 Views Bar; Görünüm düğmelerinin görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.8 Folder List; Liste dosyasının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.9 Toolbars; Araç çubuklarının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.10 Refresh; Yapılan son değişikliklerle hazırlanan sayfayı günceller.

2.3.4 Insert Mönüsü


2.3.4.1 Break; Cursor'un bulunduğu yerden sonraki kalan kısmı bir sonraki satırdan başlatır. HTML karşılığı break 'ın <BR> dır.

2.3.4.2 Horizontal Line; Sayfaya çizgi çizmek için kullanılır. HTML karşılığı <HR> dır.

2.3.4.3 Date and Time; Sayfaya günün tarih ve saatini ekler.
2.3.4.4 Component; Seçildiğinde, açılan aşağıdaki bileşenleri aktif sayfaya ekler.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://club-7-b.yetkin-forum.com
DJmT
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 367
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 31/03/07

MesajKonu: Geri: Frontpage Dersi   Perş. Tem. 19, 2007 3:49 am

2.3.4.5 Database; Sayfaya veri tabanı ekler.

2.3.4.6 Form; Seçildiğinde, açılan aşağıdaki form bileşenleri aktif sayfaya ekler.


2.3.4.7 Advanced; Seçildiğinde, açılan aşağıdaki bileşenlerin sayfaya dahil edilerek daha dinamik web sayfalarının hazırlanmasına imkan sağlar.
2.3.4.8 Picture; Sayfaya resim ekler.

2.3.4.9 Hyperlink; Metne,resme ya da seçili nesneye link verilmesini sağlar.

2.3.5 Format Mönüsü

2.3.5.1 Font; Yazı fontu ile ilgili değişikliklerin yapıldığı seçenektir. HTML de <font> tagına karşılık gelir.

2.3.5.2 Paragraf; Hazırlanan sayfanın paragraf ile ilgili özeliklerini değiştirilmesini sağlar. Html de <P> tagı ile yapılan iş bu seçenekten ayarlanabilir.

2.3.5.3 Bullets and Numbering; Metne madde imi ve numaralandırma ekler.

2.3.5.4 Borders and Shading; Metne çerçeve ve gölgelendirme ekler.

2.3.5.5 Dynamic HTML Effects; Seçilen yazı yada nesneye çeşitli effect ekler. Seçildiğinde effect seçilmesi için pencereden özellikler ayarlanabilir.

2.3.5.7 Style; Yazı sitilini seçer.

2.3.5.8 Theme; Sayfanın arka zeminin seçilmesini sağlar. Front Page'in kendi kütüphanesinde zengin temalar bulunmaktadır.

2.3.5.9 Properties; Seçili nesnenin özellikleri görüntülenir. Nesneye göre , ekrana gelen pencere içeriği değişmektedir.

2.3.6 Tools Mönüsü

2.3.6.1 Spelling; yazım denetimi yapar. Front Page kütüphanesinde bulunmayan sözcük yazım hatalarını bildirir ve doğru yazım için öneriler sunar.

2.3.6.2 Customize; Toolbars, command,options sekmeleri bulunan bir pencere açılır ve bunların özelleştirilmesi sağlanır.

2.3.6.3 Options;General, Configure Editör,Reports View sekmeleri bulunan bir pencere açılır ve seçenekler değiştirilebilir.
2.3.6.4 Page Options; Sayfa düzeninin değiştirilmesini sağlar.

2.3.7 Table Mönüsü

Web sayfasına istenilen satır ve sütun sayısına sahip tablo ekleme mönüsüdür. Yine bu mönü yardımıyla tablo üzerinde değişiklik yapılabilir.


2.3.8 Frames Mönüsü


Normalde yapılan tüm işlemler bir tek web sayfası üzerinde yapılmaktadır. Bu mönü üzerinde çalışılan sayfa birkaç satır ve sütuna ayrılarak her hücre ayrı bir web sayfası gibi davranır. Bu mönü ayrıca anlatılacaktır.2.3.9 Window Mönüsü


New window; Yeni bir pencere açar.

2.3.10 Help Mönüsü


Bu mönü ile Front Page versiyonu hakkında bilgi alabilir, komutların kullanımı hakkında örnekler görebilirsiniz.2.4 ADIM ADIM WEB TASARIMINA GİRİŞ

Bu bölümde Front Page 2000'in Web Şablonlarını kullanarak hızlı ve düzeyli bir web sitesinin oluşturulması anlatılmıştır.

2.4.1 Front Page İle Web Oluşturma;
Front ,page ile web sitesi ilk oluşturulduğunda Web içersinde bulunan bileşenler, Front Page tarafından bir dizine aktarılacaktır. Bu dizine Web dizini diyoruz. Bu aşamadan sonra artık oluşturulan her Web sayfası bu dizin içine yazılacak, eklenen her nesne (resim, video, ses dosyaları vb.) bu dizine saklanacaktır. Site için yapılan denetimler yine bu dizin içerisinde yer alan dosya ve alt dizinlere göre yapılacaktır. Sitenin yapım aşaması bittikten sonra yine bu dizinler web alanında yayımlanacaktır.( Gümüştepe Y.,s:27,1999 )
FrontPage başlatıldıktan sonra bir web düzeneği oluşturmak için, File (dosya) mönüsünden New(yeni) ve buradan da web seçeneğini tıklamamız gerekiyor.

Web Seçenekleri:
1. One Page Webs
2. Corporate Presence Wizard
3. Customer support Web
4. Discussion Web Wizard
5. Empty Web
6. Import Web Wizard
7. Personel web
8. Project Web

2.4.1.1 One Page Wizard
Sadece bir sayfadan oluşan Web düzeneğidir. Ana sayfadan sonra oluşturulan bu bir sayfalık Web içeriği tamamen boştur. İşe temelden sağlamak ve bütün site tasarımını kendi yapmak isteyenler için oluşturulmuştur.

2.4.1.2 Corporate Presence Web Wizard(Şirket Web Sihirbazı)
Oluşturacağınız web sitesi, herhangi bir şirket içinse bu şablon kullanılarak web sitesi hazırlayabilirsiniz. 13 farklı iletişim kutusunda oluşan bu sihirbazla ;
· Web üzerinden tanıtılacak ürünler ve hizmetler,
· Ziyaretçilerden geribildirim alınıp alınmayacağı,
· Web'in kendi arama motoruna gerek olup olmadığı,
· Web de gösterilecekse, firmanın misyonunun ifadesi,
· Katalog talepleri gibi toparlanacak diğer tür bilgiler,
· Firma için ve Web üzerinden sorgularla kullanılacak tüm irtibat bilgileri(Rogers s.48)
bilgileriyle istenilen dinamik bir şirket web sitesi kurulabilir.

2.4.1.3 Customer support Web (Müşteri Destek sitesi)
Bu şablon da şirket için hazırlanmış bir şablondur. (Gümüştepe Y., s:38,1999) Şablonda belli başlı olarak, What' s New? (Ne yeni?), FAQ (ürünler hakkında en çok sorulan sorular), Bugs(Arıza ve problemler), Suggestions(teklifler), download(çeşitli programları yükleme), Discussion(tartışma) ve Search (arama) gibi konularda rehberlik eder.


2.4.1.4 Discussion web Wizard (Görüşmeli Web sihirbazı)
Web tasarımcısının belirlediği konuda site ziyaretçileri ile tartışma gerçekleştirmek için bir dizi form örneğidir.

2.4.1.5 Empty Web (Boş Web)
tamamen boş bir şekilde oluşturulan bir web sitesidir. Aslında bir şablon değildir. Oluşturulacak sayfalar ve sayfalar içerisindeki gerçekleştirilecek bitin işlemler web tasarımcısına aittir. Tabandan en yüksek boyuta kadar bütün işlemlerin kullanıcıya bırakıldığı bu seçenekle işe başlamak için; Front Page ile ilgili önemli bilgileri bilmek gerekiyor. (Gümüştepe Y., s:47,1999)

2.4.1.6 Import Web (Web Nakil sihirbazı)
İnternet ortamında veya disk alanında mevcut bulunan web dosyalarını, Front Page ortamına naklederek düzeltilmesini sağlayan bir şablondur. Ancak tüm bileşenleri front page ortamına nakledemezsiniz. Örneğin geribildirim formları gibi.
Download işlemi yapılırken, Front Page'e çeşitli şartlar verebilirsiniz. Belirli bir büyüklük şartı verebilir ya da kaç düzey içeriye kadar yükleme işlemi yapılacağını belirtebilirsiniz.

2.6.1.7 Personel Web (Kişisel Web)
Şahısların kendilerini tanıtmak için kullanılan web şablonudur. Kişisel bir site için her şey düşünülmüş ve başlangıç sayfasından linkler hazırlanmış durumdadır.

2.4.1.8 Project Web (Tasarım Webi)
Project web birçok web bileşenini bir arada bulunduruyor. Tasarımcıya kolaylık sağlaması amacıyla oluşturulan bu şablonda, web için istenecek hemen hemen bütün işlemler mevcut. Tasarımcı bir çok dosyadan oluşan bu şablon üzerinde değişiklikler yaparak orijinal bir site oluşturabilir.
Members(Üyeler): Site üyelerini gösteren bir liste yer alıyor.
Schedules (Listeler): site içerisinde gerçekleştirilecek değişikliklerin bir listesi bulunur. Bu listeyi tasarımcı aylık hatta haftalık olarak belirleyebilir.
Satatus(Durum): olaylar ve projelerin planlanmış durumunu gösterir.
Search(Arama) : Arama formunun bulunduğu sayfadır. Sitede herhangi bir metne göre arama yapılabilir.
Discussion (Tartışma): Web ziyaretçisinin tasarımcıya formlar doğrultusunda ulaştıracağı bilgiler için aracı görevini gören formların bulunduğu web sayfasıdır.

2. 5 SAYFALAR ARASI BAĞLANTILAR
Bu bölümde web sayfaları arasında bütünlük sağlama ve bağlantılar(links) hakkında bilgiler
verilecektir. Ayrıca sayfa içerisinde belli yerlere konumlama sağlayan, Bookmark kavramı üzerinde
durulacaktır.

2.5.1 Bağlantılar (Links) :
Web sayfalarını birbirlerine yönlendirerek bağlantıyı sağlayan temel unsur, bağlantılar dır. Web sayfaları bu şekilde bir bütünlük ifade eder. Bunun için bağlantıların önemi büyüktür. İyi bir web sayfasında bağlantılar çıkmaza girmez, mutlaka bir yeri gösteren bağlantı içerir.
Web içersinde oluşturulan bir bağlantı, web içerisinde başka bir dosyayı, web dışında yer alan herhangi bir İnternet adresini, elektronik posta adresini veya download etmek üzere bağlantı kurulan html harici çeşitli dosyaları gösterebilir.( Gümüştepe Y., s:109,1999)
Bağlantı kurmak için Insert(ekle) mönüsünde Hyperlink seçeneği kullanılır. Kısa yolu ise Ctrl+K tuş kombinasyonudur. Ayrıca araç kutusundan

seçeneği ile de hyperlink oluşturula bilinir.


Örneğin aşağıdaki Front Page ekranındaki hakkımda yazısına bağlantı kurmak için; yazı fare veya klavye yardımıyla seçilir.Daha sonra bağlantı kurmak için yukarıdaki seçeneklerden birisi seçilir. Mesela, metin seçiliyken farenin sağ tuşuna basılarak karşımıza gelen iletişim kutusundan Hyperlink seçilebilir. Böylece Bağlantı kurma penceresi karşımıza gelecektir.
1 2 3 4
Bağlantı bir İnternet adresi ise
adres bu alana girilir.


İlgili browser'ı açarak İnternet bölgesinde yer alan herhangi bir sayfaya bağlantı oluşturmak için, browser kısa yolunu (1) tıklayın ve İnternet bölgesinde bulunan adresi browser yardımı ile belirleyin. Aynı işlemi diske göz atmak için , gezgin(2) kısa yolunu tıklayın ve diskinizde yer alan dosyayı belirtin. Oluşturacağınız bağlantıya tıklandığında belirttiğiniz bir elektronik posta adresine ileti göndermek istiyorsanız, ileti kısa yolunu(3) tıklayın ve açılan pencereye elektronik posta adresini giriniz. Eğer bağlantı yapacağınız sayfayı henüz oluşturmadıysanız, yeni sayfa oluşturma kısa yolunu (4) seçin. Bu işlemle yeni bir sayfa oluşturacak ve oluşturduğunuz sayfaya link tanımlamış olacaksınız.
Bağlantıyı sayfa içerisinde yer alan herhangi bir yere konumlandırabiliriz. Bu işleme sayfa içi bağlantıda bookmark diyebiliriz.

2.5.2 Bookmark:
Eğer sayfanız çok geniş bir bilgi birikimi içeriyorsa, ana başlıklara koyduğunuz bağlantılar yardımıyla sayfa içerisinde hızlı bir şekilde o konu üzerine konumlanabiliriz. Bu işleme bookmark denir. (Gümüştepe Y., s:111,1999)
İşaretli metne veya seçili nesneye bookmark oluşturmak için, Insert mönüsünden bookmark seçeneği tıklanır.
Hyperlink' in ayarlandığı şekilden ilgili Bookmark ikonu seçilir.
Karşımıza aşağıdaki gibi bir iletişim kutusu gelecektir.
Bookmarka verilecek isim

Sayfada yer alacak diğer bookmark isimleri bu alanda yer alacaktır.

Seçili bookmarkı siler.

Bookmark oluşturulan yerdeki metnin altı kesik çizgilerle çizilecektir. Ancak bu çizgiler herhangi bir browser da veya preview seçeneği ile gözükmeyecektir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://club-7-b.yetkin-forum.com
DJmT
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 367
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 31/03/07

MesajKonu: Geri: Frontpage Dersi   Perş. Tem. 19, 2007 3:50 am

Bağlantı Tanımları

1- Web alnı içerisinde bulunan htm dosyalarına yapılan bağlantılar: sayfaların birbirlerine bağlanması için kullanılan bağlantı seçeneğidir. Front Page e ait bağlantı penceresi açıldığında web dizini içersinde yer alan html uzantılı dosyalar gözükecektir. Bu dosyalar tıklanarak bağlantı sağlanabilir.1. Web alanı dışında bulunan, başka adreslere yapılan bağlantılar:
Kendi web sitenizden, diğer web sitelerinin adresleri, bağlantı yardımıyla çağrılabilir. Bu tür bağlantıyı gerçekleştirmek için bağlantının yapılacağı adres, URL bölümünde yer alan boşluğa girilmelidir.

2. Elektronik Posta adresleri için oluşturulan bağlantılar :
Bu tür bağlantılar genellikle sizin belirttiğiniz bir posta adresine tanımladığınız bağlantılardır. Sitenizi ziyaret eden kişilerin belirttiğiniz e-posta adresini kullanarak sizinle iletişimini amaçlar.

3. Bookmarklarla yapılan bağlantılar :
Uzun metin bilgilerinden oluşan web sayfalarını, sayfa içerisinde hızlı konumlanmayı sağlayan bağlantılardır.

4. Diğer Dosya Türlerine Yapılan bağlantılar :
HTML dilinin doğrudan yorumlayabildiği dosyalara tanımlanan bağlantılara eklenen dosyalar direk olarak başka bir sayfa içerisinde yorumlanır.
Bunun yanı sıra HTML dilinin doğrudan yorumlayamadığı dosyaları download işlemi dediğimiz web ortamından diske yükleme imkanı sağlayacaktır. (Gümüştepe Y., s:114,1999)


2.6 WEB SAYFASINA RESİM ve MULTİMEDİA DOSYALARINI EKLEME
Bu bölümde web sayfasına resim ve multimedia dosyalarını ekleme işlemi anlatılacaktır.

2.6.1 Web Sayfasına Resim Formatlı Dosya Ekleme:
HTML dili,resim dosyaları doğrudan yorumladığı için resim dosyaları üzerinde etkili ve hızlı işlemler gerçekleştirilebilir. Front Page sayfasına ekleyeceğiniz resimleri birçok yerden elde edebilirsiniz. Front Page ile birlikte gelen birçok resim dosyasından faydalanabileceğiniz gibi internet ortamından Download ettiğiniz resimleri de sayfanıza uygulayabilirsiniz.Ayrıca Scanner(Tarayıcı) isimli donanım aygıtını kullanarak albümünüzde yer alan herhangi bir fotoğrafı, bilgisayar ortamına aktarıp kullanabilirsiniz. Office ile birlikte gelen ve diğer Office üyelerini desteklediği gibi Front Page'ide destekleyen Microsoft Clip Art Gallery içerisinde gerçekten hoşunuza gidecek resimler çıkacaktır.

Front Page sayfasına resim dosyası eklemek için, Insert(ekle) mönüsünden Picture(resim) ve buradan da From File(dosyadan) seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede resim dosyasının konumunu belirleyin.

Sayfanıza eklemek istediğiniz resim dosyasını seçmeniz için Front Page, web dizini açacaktır. Dizin içerisinde yer alan resim dosyalarından herhangi birisi üzerine tıklayarak sayfaya ekleyebilirsiniz. Daha önce sayfanız ile hazırlık yapıp resim dosyalarını Images dizinine kopyaladıysanız, bu dizin içerisine girip dosyayı oradan ekleyebilirsiniz.

Site için önceden herhangi bir hazırlığınız olmadıysa, disk alanında veya ağ sürücülerinde yer alan herhangi bir resim dosyasına, gezgin düğmesine tıklayıp erişebilirsiniz. Eğer resim dosyası İnternet alanında yer alıyorsa, aktif browser'ı açmak için browser tanımlı düğmeyi tıklayın ve dosyayı İnternet bölgesinden seçin. Web dizini dışında yer alan herhangi bir dosyayı sayfaya eklediğinizde Front Page bu dosyayı web dizinine kopyalamak için sizden onay isteyecektir.


Eklenecek resim dosyası Resim dosyasının ön görünümü


Re name(Yeniden Adlandır);Disk ya da İnternet ortamından alınan resim dosyasını web dizininde değişik bir isimle kaydetmek için dosyanın ismini değiştirir. Aynı işlemi F2 fonksiyon tuşuna basarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Change Folder(Dizin değiştir); Resim dosyasını, web dizin içerisinde yer alan alt dizinler içersinde saklama imkanı sağlar. Resim dosyalarının Images isimli dizinde saklanması daha iyidir.

Set Action(Görevi belirle); Hemen hemen bütün windows programlarında olduğu gibi, Front Page de yapılan işlemler kaydedilinceye kadar bilgisayarın geçici belleğinde (RAM) tutulur. Herhangi bir güç kesilmesinde veya programdan doğacak bir hatadan dolayı değişiklik iptal edilir. Yapılan işlemler ancak diske kaydedildiğinde kalıcı olur. Bu bilgiler ışığı altında eklenen resim dosyasını web dizinine kopyalamamız veya bu değişikliği sayfadan iptal etmeniz için sunulan seçenektir.

Save(Kaydet); Seçeneği kullanılarak resim dosyasını web dizini içerisinde belirlediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Sayfa içerisinde yer alan resim üzerine tıklayıp Mouse hareketleri ile, resmin boyutlarını ve sayfa içerisindeki konumunu değiştirebilirsiniz.

2.6.2Web Sayfasına Clipart Gallery'de Yer Alan Resimleri Ekleme:
Web sayfasına resim dosyalarını kullanarak eklediğiniz resimlerin yanı sıra, Office ile birlikte gelen Microsoft Clip Art Gallery içerisindeki resim ve multimedia dosyalarını da sayfanıza ekleyebilirsiniz. Clipart Gallery içerisinde bulunan resimler kategorilere ayrılmış şekildedir. Kullanacağınız resmi önce kategori içerisinden seçmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, Clipart Gallery içerisine kendiniz kategori oluşturabilir, tanımladığınız resim dosyaları ile resim galerinizi genişletebilirsiniz.

Front Page sayfasına Clipart Gallery'de yer alan resim ve multimedia dosyalarını eklemek için Insert (Ekle) mönüsünden Picture (Resim) ve buradan Clip Art (küçük resim) seçeneğini tıklayın.


Buradan herhangi bir kategori seçilip, bu kategoriden bir resme Mouse ile tıklandığında aşağıdaki görüntü ekrana gelir;Seçilen clip ile ilgili seçenekler aşağıda verilmiştir;

Insert Clip: Küçük resmi belgeye eklemek için tıklayın.

Preview Clip: Küçük resmi biraz daha büyüterek öngörünüm sağlar.

Add Clip to Favorites or other category: Küçük resmi, Favorites (sık kullanılan) kategorisine ya da diğer kategorilerden birisine ekleme imkanı sağlar.

Find Clip with similar: Seçilen küçük resme renk veya karakteristik özelliklerine benzer diğer resimleri kategoriler içerisinde arar. Clip art gallery , bu işlem için bir seçenek penceresi sunar.


2.6.4 Resim Dosyalarına Ait özelliklerin düzenlenmesi:
Web sayfasına herhangi bir yolla eklediğiniz resim dosyasının özelliklerini düzenleyebilirsiniz. Herhangi bir resim işlemci programına geçiş yapmadan , Front Page ortamında resim dosyasının tipini değiştirebilir, resim dosyasına bağlantı oluşturabilirsiniz. Resim dosyasına ait özellikleri görmek ve bu özellikleri düzenlemek için, resim üzerine Mouse ile sağ tıklayın ve açılan seçeneklerden Picture properties (Resim Özellikleri) 'i seçin.

Dosyadan veya Clipart Gallery'den eklediğiniz resimler için aynı seçeneklerin sunulduğu bu pencerede, seçili resmin formatını değiştirebilir, tanımladığınız herhangi bir resim editör programı ile resim üzerinde değişiklik gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ziyaretçinin kullandığı browser için resim dosyasının grafik özelliklerini belirleyebilirsiniz. Eğer resim üzerine tıklanarak sayfayı başka yere yönlendirecekseniz, seçenek penceresinde yer alan bağlantı seçeneği ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Resim ile ilgili seçenek penceresi aşağıda verişmiştir :


2.6.4.1 General: Resim ile ilgili genel özelliklerin bulunduğu bölümdür. Bu bölümde resim ile ilgili olarak picture convert (resim çeviri), alternatif resim ve metin, bağlantı ve hedef çerçeve tanımı gibi bir çok düzenleme gerçekleştirilebilir.

2.6.4.2 Appearnce: Resmin büyüklüğünün ve sayfa içerisindeki konumunun düzenlendiği bölümdür.

Layout: Resmin sayfa içerisindeki yerleşiminin düzenlendiği bölümdür.
· Alignment: Sayfa içerisine dahil edilen resim, imlecin bulunduğu yere eklenecektir. Resim dosyasını sayfa içerisinde değişik bir yere yerleştirebilmeniz için çeşitli seçenekler sunuluyor.
· Border Thickness: Resme çerçeve ekler. Bu çerçevenin kalınlığını ayrılan alana girebilirsiniz.
· Horizontal Spacing: Resmin yatay konumda metin ile arasında bulunacak boşluk miktarını, pixel cinsinden belirlememizi sağlar.
· Vertical Spacing: Resmin dikey konumda metin ile arasında bulunacak boşluk miktarını, pixel cinsinden belirlememizi sağlar.

2.6.4.3 Size: Resim boyutunun düzenlendiği genel bölümdür.
· Specify Size: Resim boyutunu genişlik(width) ve yükseklik (hight) şeklinde girilen değerlerle düzenlemesi için kullanılan seçenektir.
Keep Aspect Ratio: Bu onay seçeneği tıklanarak, resim boyutunu belirleyecek yükseklik ve genişlik değerlerinin orantılı bir şekilde büyümesi sağlanır. (Gümüştepe Y., s:127,1999)

2. 6. 4 Web Sayfasına Multimedia Dosyalarını Ekleme:
Şu ana kadar web sayfasında metin ve resim dosyalarının kullanımını öğrendik. Aslında bir sitenin genel görünüm için bunların yeterli olduğu söylenebilir. Ancak iste tasarımında bellik bir aşamaya geldiğinizde içerisinde metin ve resim kullanılarak oluşturduğunuz sitenin hareketsiz ve donuk olduğunu göreceksiniz. Bütün bunlar sizi hareketli ve sesli bir şeyler eklemeye götürecektir.

2.6.5 Web Sayfasında Ses Dosyaları ile Çalışma:

Ses dosyası eklemek için sayfanın herhangi bir yerinde Mouse'un sağ tuşuna tıklayın ve açılan pencerede Page Properties (Sayfa Özellikleri)'i seçin.

Yandaki şekilde Background sound (zemin müziği) olarak ses formatlı bir dosya seçilmiştir.


Bakground sound alanında tanımladığınız ses formatlı dosya sayfa yüklendiğinde çalışacaktır. Ayrıca, Loop (tekrar) bölümünde yer alan Forever (her zaman) seçeneğini işaretleyerek, bu dosyanın sayfa açık olduğu süre içinde sürekli çalmasını sağlayabilirsiniz. Belli bir tekrardan sonra bitmesini istiyorsanız, bu seçeneği kullanmayın ve tekrar sayısı için ayrılan alana tekrarlama sayısı girin. Bu işlemle dosya belirtilen sayıda tekrardan sonra kapanacaktır.

Background sound alanına çeşitli ses formatlı dosyalar ekleyebilirsiniz. Ancak, son zamanlarda ortalığı kavuran MP3 dosyalarını bu alanda kullanmamak biraz dezavantaj gibi gözüküyor. (Gümüştepe Y., s:132,1999)

2.6.6Web Sayfasında Video Formatlı Dosyalar ile Çalışma:

Web sayfalarınızı video dosyaları ile daha görsel hale getirebilirsiniz.

Daha önceden hazırladığınız video dosyasını sayfaya dahil etmek için Insert (ekle) mönüsünden Picture (resim) buradan da Video seçeneğini tıklayın.

Yandaki pencerede kullanacağınız video dosyasının konumunu belirleyin. (Gümüştepe Y., s:133,1999)2.6.7 Resim ve Multimedia dosyalarını sayfaya eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar:
Resim ve Multimedia dosyalarını sayfaya dahil ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Resim ve Multimedia dosyaları normal disk alanına göre değerlendirildiğinde çok bir alan kaplamaz. Ancak bunu Web alanı için düşünürsek oldukça yer kaplayan dosyalardır. Bu tür dosyaları seçerken özellikle Web alanının durumuna göre davranılmalıdır. Disk ortamında hızlı çalışabilen resim ve multimedia dosyaları web alanında hızlı çalışmayacaktır. Bunun için bu dosyaları sayfada kullanırken oldukça ölçülü davranılmalıdır. Aksi halde açılması dakikalar süren bir sayfa ile karşılaşmanız içten bile değildir. Resim ve multimedia dosyalarının türlerini ve boyutlarını düzgün bir şekilde düzenledikten sonra bir sorun çıkmayacaktır. Örneğin; boyutları aynı olan bir Bitmap (*.bmp) resim dosyası ile Jepeg (*.jpg) dosyalarının diskte kapladıkları yer ve açılma hızları farklı olacaktır. Ayrıca aralarında kalite farkı pek yoktur. (Gümüştepe Y., s:136,1999)


2.7 ÇERÇEVE SAYFALARI ve ÖZELLİKLERİ
Bu bölümde, Çerçeveler (Frames) kullanılarak aynı ekranda birden fazla dosya ile çalışmanın nasıl sağlandığı anlatılacaktır.

2.7.1 Çerçeveler
Çerçeve kullanılarak oluşturulan temel yapı içerisinde birden fazla dosya ile çalışabilir, sayfalar arasındaki uyumu sağlayarak ekranı en ideal şekilde kullanabilirsiniz. Çerçeveleri kullanarak oluşturduğunuz site, normal sayfalardan daha canlı ve etkileyici olacaktır.

Frontpage'in sunduğu çerçeve sayfalarından herhangi birisini seçerek, web sayfalarınızı çerçeve içerisine yerleştirebilirsiniz.

Çerçeve sayfalarının birini seçmek için File (dosya) mönüsünden New (yeni) seçeneği ve buradan da Page (sayfa) seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede Frames Pages (çerçeve sayfaları) bölümünü tıklayın.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://club-7-b.yetkin-forum.com
DJmT
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 367
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 31/03/07

MesajKonu: Geri: Frontpage Dersi   Perş. Tem. 19, 2007 3:50 am

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi, Frontpage on adet çerçeve sayfası sunuyor. Bu sayfalardan herhangi birisini seçerek sitenizi dizayn edebilirsiniz. Ayrıca belirtilen çerçeve sayfalarına kendinizde çerçeve ekleyerek, çerçeve seçeneklerini genişletebilirsiniz. Ancak bu işlemlere geçmeden önce, çerçeve sayfalarını en ideal bir şekilde kullanabilmek için bu sayfaları tek tek inceleyelim.


· Banner and Contents (Manşet ve İçindekiler):
Bu çerçeve sayfası ile üç adet web sayfasını aynı anda idare edebilirsiniz. Üst, sol kenar ve merkezden oluşan bu çerçeve sayfasının kullanımı oldukça kolaydır. Oluşturduğunuz sitenin konusuna göre banner (manşet) üst çerçevede yer alacaktır. Sol kenar çerçevesinde, site için oluşturulan diğer sayfalara bağlantılar tanımlanarak ana çerçevede (merkez) bu sayfaların gösterilmesi sağlanacaktır. (Gümüştepe Y., s:139,1999)

· Contents (İçindekiler):
Bu pencere sayfası ekranı dikey olarak iki parçaya ayırıyor. Sol kenarı web indeksi olarak tasarlayın. İndeksin içerisine yerleştirdiğiniz bağlantılar yardımı ile sağ tarafta yer alan ana pencere içerisinde sayfa içeriklerini görüntüleyebilirsiniz. Web dışı bağlantılar kullansanız bile indeks sayfanız sol tarafta aynen kalacak sadece ana çerçeve içerisinde diğer site gözükecektir. Ayrıca indeks sayfasına kendinizi veya şirketinizi tanımlayıcı manşet veya resimler ekleyebilirisiniz. (Gümüştepe Y., s:140,1999)

· Footer (Taban):
İki bölümden oluşan bir çerçeve sayfasıdır. Ekran alt kısma daha yakın bir şekilde ikiye ayrılmış biçimdedir. Çerçeve isminin Footer (taban) olmasının sebebi budur. Tabanda oluşturulan ve ekranın daha az bir alanını kaplayan bu kısma yerleştirdiğiniz bağlantıları kullanarak üstte yer alan ana çerçevede bağlantıya ait sayfa veya adres içeriğini görüntüleyebilirsiniz. (Gümüştepe Y., s:141,1999)

· Footnotes (Dip Not):
Footer gibi ekranı yatay olarak ikiye bölmüş pencereler şeklinde kullanılır. Ancak bu pencere sayfasında üstte yer alan ana çerçeve içerisinde sayfalara veya diğer sitelere oluşturulan bağlantılar yer alır. Belirtilen bağlantılar tıklandığında sayfa içeriği altta bulunan dipnot penceresinde gösterilecektir. Footnotes penceresinde oluşturulan bağlantı yine footnes penceresinde gösterilecektir. (Gümüştepe Y., s:141,1999)

· Header (Başlık):
Yapı olarak footer'a benzer. Ancak header'da pencere ekranın üst kısmını oluşturur.
(Gümüştepe Y., s:142,1999)

· Header, Footer and Contents (Başlık, Taban ve İçindekiler):
En fazla sayfa ile aynı anda çalışan sayfa düzeneğidir. Dört adet sayfa ile aynı ekranda çalışma sağlar. Header (başlık) ve Footer (taban) çerçeveleri içerisinde yer alan sayfa bağlantıları, sol taraftaki Contents (içindekiler) çerçevesinde gözükecektir. Contents çerçevesi içerisinde yer alan bağlantılarsa Main frame (ana çerçeve) içerisinde gözükecektir. (Gümüştepe Y., s:143,1999)

· Horizontal Split (Yatay Bölme):
Ekranı yatay bölerek iki eşit çerçeve sayfası oluşturur. Bu sayfalar tamamen birbirinden bağımsız bir şekildedir. (Gümüştepe Y., s:143,1999)

· Nested Hierarchy (Yuvalanmış Hiyerarşi):
Adından da anlaşılacağı gibi bu çerçeve sayfası hiyerarşik bir düzenden oluşuyor. Bu çerçeve düzeneği ile üç adet çerçeve sunuluyor. Çerçeve sayfasının asıl özelliği, sol kenarda yer alan contents (içindekiler) sayfasındaki bağlantı içeriklerini, üst sayfada göstermesidir. (Gümüştepe Y., s:144,1999)

· Top-Down Hierarvhy (Üst-Alt Hiyerarşisi):
Nested gibi hiyerarşik bir çerçeve özelliğine sahiptir. Aslında çerçevelere bu özelliği veren aralarında oluşturulan çerçeve bağlantılarıdır. Top-down hiyerarşisinde üç adet çerçeve sayfası kullanabilirsiniz. Bu çerçeve düzeneğinin asıl amacı üst çerçevede oluşturulan bağlantıları, orta çerçevede göstererek ayrıntılı bilgiyi alt çerçevede sunmaktır. (Gümüştepe Y., s:145,1999)

· Vertical Split (Dikey Bölme):
Ekranı dikey bölerek iki eşit çerçeve sayfası oluşturur. Horizontal Split'de olduğu gibi bu iki sayfa tamamen birbirinden bağımsız bir şekilde çalışır. (Gümüştepe Y., s:146,1999)ü

2.7.1 Çerçeve Yerleşimi ve Özellikleri
Eklenen Çerçevelerin içerisinde herhangi bir sayfa tanımı yoktur, boş bir çerçeve olarak ekrana gelir. Bu çerçeveler içerisinde oluşturulacak sayfa tanımlarını tasarımcı kendi ayarlar. Seçilen çerçeve oluşturulduğunda sayfaların çerçeveye yerleştirilmesi için iki seçenek sunulur. Banner and Contents tipi seçilerek oluşturulmuş bir çerçevede bu seçenekler şu şekildedir.


Set Initial Page:
Mevcut sayfalardan birini çerçeveye yerleştirmemizi sağlayan bir iletişim kutusunu açar. Bu sayfa, Web'inizin bir parçası veya World Wide Web deki bir adres olabilir.


New Page:
Yeni bir sayfa yaratarak çerçeveye yerleştirir. (Cadenhead R., s:102,2000)Çerçeve kullanılarak oluşturulan bir site için görünüm seçenekleri şunlardır;
Normal: Çerçeve sayfalarını, FrontPage nesnelerini kullanarak değiştirmek için bu bölümün aktif olması gerekiyor. Bu bölümde çerçeve düzeneğinde yer alan bütün sayfalara müdahale imkanı bulacaksınız.

No Frame: Çerçeveler içerisine yerleştirilen dosyalar çerçeve dışında normal bir dosya gibi dizayn edilebilir. Aktif olan çerçeve içerisindeki dosyayı bu şekilde düzeltmek için, bu görünümün seçilmesi gerekiyor.

HTML: Çerçeveler içerisinde yer alan dosyaların HTML kodlarını, kendine ait çerçeve içerisinde gösterir. O dosyaya ait içeriği değiştirebilmek için çerçeve içerisindeki HTML kodlarında değişiklik yapmanız gerekir.

Frame Page HTML: Çerçeve ye ait HTML kodlarını gösterir. Bu alanda, çerçeve ile ilgili yapmış olduğunuz değişiklikleri HTML kodu olarak inceleyebilirsiniz. Çerçeve içerisinde oluşturduğunuz sayfalardan çerçevenin boyutuna kadar bütün çerçeve özellikleri bu alanda özel olarak gösterilir.

Preview: Çerçeve kullanılarak oluşturulan sayfanın ön görünümünü sağlar. (Gümüştepe Y., s:150-151,1999)

Belirlediğiniz çerçeve sayfaları web'de birleşik devre gibi çalışır. Bunun için diğer normal sayfalara göre faklı bir şekilde çerçeve muhafaza edilir. Örneğin; Banner and Contents çerçeve tipi içerisinde üç adet dosya barındırır. Ancak bu dosyalar Refresh (yenileme) edildiğinde veya diske kaydedilmek istendiğinde FrontPage dört değişik dosya ismi girmenizi isteyecektir. Bu dosyalardan üçü normal olarak çerçeve içerisinde bulunana dosyalardır. Dördüncü dosya ise diğer üç dosyayı aynı anda göstermek ve devreyi tamamlamak için kullanılır. Siteye erişim çerçeve sayfalarından yapılacaksa dördüncü dosyanın isminin index.htm olması uygun olacaktır. (Gümüştepe Y., s:148,1999)

Çerçeve Özelliklerin Düzenlenmesi
Çerçevenin görünümü ile ilgili bir çok özelliği düzenlemek için çerçeve sayfası üzerinde Mouse ile sağ tıklayın ve açılan seçenek mönüsünden Frame Properties (Çerçeve Özellikleri)'i seçin.


Name: Bağlantılar için çerçeveye verilen isimdir. Çerçevede yer alacak sayfa ismi ile karıştırılmaması gerekir. Asıl amacı çerçeve sayfaları içerisinde oluşturulan bağlantıların hangi çerçevede gözükmesi gerektiğini belirlemektir. Yapılan bağlantı oluşturulurken bağlantının açılacağı hedef çerçeve belirtilirken bu isim kullanılacaktır.

Initial Page: Çerçeve içerisinde yer alan sayfanın ismidir. Bu alandaki browse (gözat) seçeneği kullanılarak başka bir dosya seçip çerçeve içerisindeki dosya ile değiştirebilirsiniz.

Frame Size: Çerçeveye a.t genişlik ve yüksekliği girdiğiniz sayısal değerlerle belirleyebilirsiniz. Girdiğiniz sayısal değerleri yorumlaması için Percent (yüzde) veya Pixel değerinin seçmeniz gerekiyor. Percent değeri seçilerek çerçevenin, ekranın yüzde kaçını kaplayacağını ya da Pixel değerini seçerek sayısal değere göre genişlik ve yükseklik miktarını belirleyebilirsiniz. Relative seçeneği ise çerçeveler arasındaki uyumu en ideal şekilde sağlayan, varsayılan değerdir.

Margins: Girilen değerler doğrultusunda çerçeveler arasına dikey ve yatay marjlar oluşturur. Bu alana girilen değerler Pixel cinsinden hesaplanarak uygulanır.

Resizeable in Browser: oluşturulan çerçeve sayfasının ön görünümde veya herhangi bir browserda çerçeve boyutlarının serbest bırakır. Bu seçenek işaretlenerek oluşturulan çerçeve çizgileri Mouse ile sürüklenerek boyut değiştirebilir. Sitenizi ziyaret eden kişilerin çerçeve boyutlarını değiştirmesini istemiyorsanız, bu seçeneği işaretlemeyin.

Show scrollbars: Çerçeve kenarında yer alan kaydırma çubuklarının durumunu belirler. Bu seçenek ile kaydırma çubukları ya Always (daima), ya Never (asla) ya da If Needed (sadece ihtiyaç anında) görülebilir.

Frame Page: Çerçeve penceresine ait özellikler penceresini açar. Bu pencerede çerçeveye ait sınır çizgilerinin kalınlığını belirleyebilirsiniz.

Çerçeveler Arası Bağlantı Oluşturma
Çerçeve kullanılan bir web'de birden fazla dosya ile aynı anda çalışıldığı için bağlantının hangi çerçeveye açılacağı belirtilmelidir. Bu işlem için önce bağlantının oluşturulacağı metin veya resim dosyasını seçin ve Insert mönüsünden Hyperlink seçeneğini tıklayın. Bağlantı seçeneğinde yer alan Target Frame (hedef çerçeve) seçeneğini tıklayarak bağlantıya ait dosyanın hangi çerçeveye açılacağını belirleyebilirsiniz. Hedef çerçeveyi tıklayarak belirleyin
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://club-7-b.yetkin-forum.com
DJmT
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 367
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 31/03/07

MesajKonu: Geri: Frontpage Dersi   Perş. Tem. 19, 2007 3:51 am

Page Default (main): Çerçeveyi oluşturmak için seçilen çerçeve tipine ait varsayılan değerleri içerir. Banner and Contents çerçeve tipinde, Contents alanında yapılan bağlantı dosyası, main(ana sayfa)'de gösterildiği için main varsayılan değerdir.

Same Frame: bağlantı dosyasını, bağlantının yapıldığı çerçeveye açar. Örneğin; Contents penceresinde oluşturulan bir bağlantı için bu seçeneği işaretlersiniz, bağlantı dosyası yine contents penceresine açılacaktır.

Whole Page: Bu seçenek kullanılarak oluşturulan bağlantı bağımsız bir sayfa olarak açılacaktır. Çerçevenin herhangi bir sayfasına açılmayacaktır.

New Window: Oluşturulan bağlantıyı ikinci bir pencere açarak orada gösterir.

Parent Frame: Bağlantı çerçevelerden herhangi birisine açılmayacak bağımsız bir pencerede açılacaktır.


2.7.1 Çerçeve İçerisinde Yeni Çerçevelerin Oluşturulması
Şimdiye kadar Frontpage'in hazır çerçeve tiplerini kullanarak çerçeveler oluşturduk. Bunun yanı sıra, Frame mönüsü kullanarak oluşturduğunuz çerçeveleri bölerek daha fazla çerçeve ve çerçeve içerisinde oluşturduğunuz sayfa ile çalışma imkanı sağlayabilirsiniz. Çerçeveyi bölerek çoğaltmak için bölünecek çerçeve üzerinde aktif olmanız gerekiyor. Aktif çerçeveyi bölmek için Frame mönüsünden Slit Frame seçeneğini tıklayın ve çerçevenin yata mı yoksa dikey mi bölüneceğinin belirleyin.
Çerçevelerin Silinmesi
Önce silmek istediğiniz çerçeveyi seçin. Frame mönüsünden Delete Frame seçeneğini tıklayın. Bu işlemle çerçeveyi silmiş olacaksınız. Eğer çerçeve içerisinde dosya bulunuyorsa silme işlemi bu dosyayı etkilemeyecektir. Sadece çerçeve silinmiş olacaktır.


AKTİF NESNELERİN KULLANIMI
Bu bölümde FrontPage'in Aktif Elemanlarını kullanma ve bu elemanlara ait özellikleri öğreneceksiniz. Bu nesneleri kullanarak tek satır HYML kodu girmeden sayfanızı profesyonel bir şekilde tasarlama imkanı bulacaksınız.

Aktif Elemen Nedir?
Aktif eleman FrontPage'in kullandığı hazır nesnelerdir. Bu nesneler daha önce hazırlanmış Html, Java veya diğer script dilleri kullanılarak oluşturulmuş programlar ya da ActiveX nesneleridir. Diğer FrontPage elemanları gibi bunlarda arka planda Html kodlarını destekler. Kullanıcının işlemlerini daha hızlı ve etkili yapabilmesi için önceden hazırlanmışlardır. Aktif nesneleri kullanarak tek satır Html kodu girmeden profesyonel düzeyde tasarım gerçekleştirebilirsiniz. Bu nesneleri ve özelliklerini sayfanıza taşımak için, Insert mönüsünden Component seçeneğini tıklayın ve açılan seçenek mönüsünden nesneyi seçin. Şimdi bu nesnelere ait özellikleri inceleyelim.

Office Nesneleri ve Özellikleri
FrontPage 2000'in, Office paketi içerisinde gelmesi Office'in çeşitli elemanlarından faydalanma imkanı sağlıyor. Şimdi Office nesneleri ve özelliklerini inceleyelim.

Office Spreadsheet ve Özellikleri


Microsoft Excel'den hatırlayacağınız çalışma tablosuna benzer bir tabloyu , FrontPage belgesine taşır. Amaç çeşitli hesaplama ve tablolama işlemlerini gerçekleştirmektir. Tabloyu sayfaya eklemek için Insert mönüsünden Component seçeneğini ve buradan da Office Spreadsheet'i tıklayın.

Sayfaya eklediğiniz Office Spreadsheet'in özelliklerini düzenlemek için, Spreadsheet üzerinde Mouse ile sağ tıklayın ve ActiveX properties'i tıklayın. FrontPage diğer Office üyelerinden çeşitli nesneleri kullanabilmek için ActiveX desteğini alır. Bunun için eklenen bu nesnelere ait özelliklere aktif kontrollerde denir. (Gümüştepe Y., s:159-160,1999)

Object Tag: Nesneye ait etikettir. Nesne ile ilgili yapılacak herhangi bir tanımlama bu isme göre yapılacaktır.

Alignment: Nesnenin sayfa içersinde konumunu belirten seçenektir.

Border Thickness: Tablo etrafına verilen sayısal değere göre çerçeve oluşturur.

Horizontal-Vertical Spacing:Tablonun dikey ve yatay olarak boyutunu belirler.

Alternative Representation: Ziyaretçiler, sitenizi ziyaret ederken Office Spreadsheet'i görebilmeleri için sistemlerine Office'in yükü olması gerekiyor. Aksi halde tablo tam olarak göremeyecekler ve tablo üzerinde işlem gerçekleştiremeyeceklerdir. Bu tür ziyaretçilerin sürprizle karşılaşmamaları için alternatif başka web sayfası tanımı yapmanız faydalı olacaktır. Bu alanda tanımladığınız sayfa, belirttiğimiz ziyaretçiler için gözükecektir.

Code Source: FrontPage sayfasında spreadsheet ve diğer Office nesnelerini kullanabilmeniz için, msowc.cab dosyasının bulunduğu yere yol tanımlamanız gerekiyor. Bu dosyayı Office 2000 CD'sinde bulabilirsiniz.

Office Pivot Table ve Özellikleri
Microsoft Excel'e ait Povit Table'i FrontPage sayfasına taşır. Amaç verileri toplamaktır. Aynı zamanda veri tabanı dosyalarını da kullanma yeteneğine sahiptir. Yayımlanan veriler, ağda etkileşimli olarak değiştirilebilecektir.

Office Chart ve Özellikleri
Office'e ait grafik özelliklerini kullanarak verilerin grafiğini web ortamına oluşturmak için kullanılır. Excel ortamında hazırlanabildiği gibi veri tabanı dosyasını girdi alarak grafik oluşturabilir. (Gümüştepe Y., s:165,1999)

FrontPage'in Aktif Nesneleri ve Özellikleri
FrontPage'in kendine özgü hazır nesneleri kullanarak sayanızı daha canlı bir hale getirebilirsiniz. FrontPage nesnelerini kullanarak sayfanızı tasarlamak oldukça hoş olacaktır. Bu nesnelerle hareketli resimler, metinler ve düğmeler oluşturabilirsiniz. Şimdi bu nesneleri ve özelliklerini görelim.


Banner Ad Manager ve Özellikleri
Belirttiğiniz resim dosyalarını kullanarak hareketli banner(manşet) oluşturur. Daha önceden hazırladığınız resim dosyalarını hareketli GIF dosyalarına benzer bir şekilde hareketlendirebilirsiniz. Ayrıca resimler arasında geçiş yapılırken FrontPage'in geçiş efektlerini kullanarak, hareketleri daha profesyonel hale getirebilirsiniz.
Sayfanıza Banner eklemek için Insert mönüsünden Component seçeneği ve buradan da Banner Ad Manager seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede resim dosyasını belirleyin.


With: Banner'ın sayfa içerisindeki genişliğini, pixel cinsinden belirler. Girdiğiniz sayısal değer, banner'ın genişliğini belirleyecektir.

Height: Banner'ın sayfa içerisindeki yüksekliğini, pixel cinsinden belirler. Girdiğiniz sayısal değer, banner'ın yüksekliğini belirleyecektir.

Transition Effect: Banner için eklenen resimlerden birisinin gösterimi bittikten sonra diğerine geçiş yapılırken gerçekleşen geçiş efektini belirler. Bu alanda 6 adet seçenek vardır.

Show each picture for (seconds): Resimler arasında geçiş sağlanırken kaç saniye beklemesini istiyorsanız, bu alana girin.

Link to: Bu seçenekle banner için bağlantı oluşturabilirsiniz. Bağlantıya ait bütün özellikleri, banner için de kullanabilirsiniz. Banner'a herhangi bir bağlantı oluşturmak istemiyorsanız, bu alanı boş bırakın.

Banner Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Husular:
· Resim boyutlarını iyi belirleyin: Banner için kullanacağınız resimleri seçtikten sonra resimlerin boyutlarını eşit miktarda ayarlamanız gerekiyor. Resimlerin boyutları birbirine uymuyorsa, ortaya hiçte güzel bir görünüm çıkmayacaktır. Büyük resim için ayarladığınız banner boyutu, küçük resmin gösterimi sırasında boşluk gösterecektir. Eğer sayfaya zemin rengi belirlemişseniz, resmin kenarlarında gri tonlu bir renk gözükecektir. Yine küçük resmin boyutuna göre ayarladığınız banner boyutu, büyük resmin tamamını göstermeyecektir.

· Resim dosyasının disk boyutunu küçük tutun: Banner için eklediğiniz resim dosyalarının, diskte kapladıkları alan da banner için oldukça önemlidir. Disk boyutu büyük olan resimlerin açılması bir hayli zaman alacaktır. Tabii olarak bu da sitenizi yavaşlatacaktır. Bunun için resim dosyalarına banner'a eklemeden önce diskte kapladığı alanı kontrol edin. Eğer fazlaysa resmin çözünürlüğünü düşürebilir, boyutunu küçültebilirsiniz. Ayrıca resim formatlarının resmin disk boyutunu etkilediğini de unutmayın. Kullanacağınız resim dosyaları için JPG ve GIF formatlarını kullanın.

· Resim dosyasını herhangi bir resim işlemciden geçirin: Web için kullanacağınız resim dosyalarını, FrontPage editörde yorumlamadan önce herhangi bir resim işlemci programı kullanarak düzenlemeniz uygun olacaktır. Birbirlerine benzer resimler oluşturarak veya resim üzerinde yaptığınız değişiklikleri ayrı ayrı kaydederek, banner yardımı ile hareketli nesneler oluşturabilirsiniz.

DİKKAT: FrontPage'e aktif nesneleri belgenize eklediğinizde, CLASS dosya uzantısına sahip bazı dosyaların web dizininde oluştuğunu göreceksiniz. Bu dosyalar eklediğiniz nesneye ait program kodlarını içermektedir. Bunun için bu dosyaların silinmesi halinde eklediğiniz aktif elemanlar çalışmayacaktır. Daha önce FrontPage'in aktif nesneler için küçük program kodlarını sayfaya eklediğini söylemiştik. CLASS uzantılı dosyalar Java dili ile yazılmış dosyalardır ve bu kodların birer parçasıdır. (Gümüştepe Y., s:169,1999)
Hit Counter (Sayaç) ve Özellikleri
Sitenizi ziyaret eden ziyaretçi sayısını elde eder. Sitenize her girişte sayıyı bir artırır. Bu şekilde sitenizin ziyaretçi sayısını öğrenmiş olursunuz. Bu özelliğin aktif olabilmesi için sayfanızı internette yayımlamanız gerekiyor. Bilgisayarınıza yüklediğiniz kişisel bir web server da bu konuda işinizi görecektir. Sitenizi yayımladığınız Web server bu özelliği desteklemiyorsa yine counter (sayaç) gözükmeyecektir. FrontPage'in sayacını sayfanıza eklemek için Insert mönüsünden Component seçeneğini tıklayın ve buradan da Hit Counter seçeneğini işaretleyin. Açılan seçenek penceresinde beğendiğiniz sayaç stilini seçin. (Gümüştepe Y., s:170,1999)

Hover Button ve Özellikleri
FrontPage'in düğme seçeneklerini kullanarak sesli ve hareketli düğmeler oluşturabilirsiniz. Herhangi bir resim editörde saatler boyu uğraşarak oluşturduğunuz bir düğmeyi, FrontPage'de bir tıklama ile gerçekleştirebilirsiniz.
Sayfanıza düğme(button) eklemek için, Insert mönüsünden Component seçeneğini tıklayın ve açılan aktif eleman listesinde Hover Button'u seçin. Açılan düğme seçeneklerini kullanarak işlemi gerçekleştirin.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://club-7-b.yetkin-forum.com
DJmT
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 367
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 31/03/07

MesajKonu: Geri: Frontpage Dersi   Perş. Tem. 19, 2007 3:52 am

Button Text: Düğmenin üzerinde yer alacak metindir.

Link to: Düğmeye bağlantı oluşturmak istediğiniz dosyanın veya web'in konumunu girmenizi sağlar. Browse seneğini tıklayıp, bağlantı penceresini açarak da konumu belirleyebilirsiniz.

Button color: Düğmenin rengini belirler.

Effect: Düğme üzerine mouse ile gelindiğinde düğmenin rengini değiştirebilen çeşitli efektler sağlar. Bu alanda yedi adet efekt vardır.

Background color: Düğmenin zemin rengini belirler.

Effect color: Düğme için seçilen efekt rengini belirler.
Custom: Düğmeye resim ve ses özelliği vermeyi sağlar.

Play sound
On click: Bu alanda belirlediğiniz ses formatlı dosya, düğme tıklandığında çalacaktır.
On hover: Bu alanda belirlediğiniz ses formatlı dosya, mouse ile düğme üzerine gidildiğinde çalar.

custom
Button: Bu alanda tanımladığınız resim dosyası, düğme üzerinde gösterilecektir.
On hover: Bu landaki resim dosyası ise düğme üzerine mouse göstergesini sürüklediğinizde gözükecektir. (Gümüştepe Y., s:171-172,1999)

Marquee
Sayfaya hareketli metin eklemek için kullanılan nesnedir. Belirttiğiniz metni, FrontPage'in özel geçiş seçeneklerini kullanarak hareketlendirebilirsiniz. Bu nesneyi sayfa içerisine oluşturabilmek için, Insert mönüsünden Component seçeneği ve buradan da Marquee'i tıklayın. Açılan marquee özellikleri penceresinde metni ve özelliklerini belirleyin.

Text: Hareket ettirilecek metni bu alana girin. Girdiğiniz metin kayan bir şekilde hareket edecektir.

Direction: Bu alanda belirttiğiniz Left(sol) değeri metnin sol tarafa doğru ilerlemesini sağlar. Bu işlemi sağ tarafa doğru gerçekleştirmek için Right (sağ) seçeneğini işaretleyin.

Speed: Hareketli metnin hızını belirtir. Bu bölümde Delay alanı içerisine girdiğiniz sayısal değer miktarınca metin hareketi geciktirilecektir. Amount seçeneği içerisine girilen değer ise pixel cinsinden hareket adımlarını belirler.

Behavior: Hareketin davranış tarzını belirler. Scroll seçeneği ile belirttiğiniz yönde hareketi sağlayabilirsiniz. Belirlediğiniz yönde metnin hareketini sağladıktan sonra metni ekranda dondurmak için Slide seçeneğini işaretleyin. Seçilen metnin marquee için işaretlenen alanda bir sağa bir sola hareket etmesini sağlamak için Alternate seçeneğini işaretleyin.

Align with text: Sayfada bulunacak metin ile kayan yazı alanı arasındaki hizalamayı sağlar.

Size: Kayan yazı alanının boyutunu belirler.

Repeat: Kayma işleminin tekrarlama sayısını belirler. Eğer sürekli tekrarlanmasını istiyorsanız, Continuously (sürekli) seçeneğini işaretleyin.

Background color: Marquee için kullanılan zemin rengini belirtir. (Gümüştepe Y., s:176,1999)

Searh Form
Arama formları (Search Form), ziyaretçilerin istedikleri bilgiyi hızla ve kolaylıkla bulmalarına yardım eden değerli araçlardır. FrontPage, ziyaretçilerin bölgenizdeki sayfaları arayabilmeleri için web bölgenize kolayca bir arama formu eklemenize olanak verir. (Nelson S., s:146,2000)
Oluşturulan Arama formu (Searh Form) içerisine girilen metin, bütün sitede araştırılacak ve ziyaretçinin ulaşmasını imkan sağlayacaktır. Arama formunu sayfanıza eklemek için Insert mönüsünden Component ve buradan da Searh Form' u tıklayın. Açılan pencerede formunuzla ilgili tanımlamaları girin.
Label for input: Giriş yapılacak metin kutusunun tanımıdır.

Width in charcters: Aranacak metnin karakter sayısını belirtir. Bu alana girdiğiniz sayısal değer miktarınca metin kutusunun büyüklüğü düzenlenecektir.

Label for Start Search Button: Aramayı başlatacak düğmenin etiketidir.

Label for Clear Button: Aramak için yazılan metni, metin kutusundan silecek olan butonun etiketidir.

Yazılan metin, site içerisindeki bütün sayfalarda aranacak ve bulunan sonuçlar bağlantılar şeklinde ziyaretçiye sunulacaktır.

İnternet ortamında bir bilgiye ulaşmak için o bilgiye ait sitenin bilinmesine gerek yoktur. Tabii site bir Arama Motoruna kayıtlı ise. Çoğunuzun internetten hatırlayabileceği gibi Arama Motorları (altavista, yahoo, arabul gibi) yazdığınız metni kayıtlı web siteleri içerisinde arama yeteneğine sahiptir.

FrontPage'in arama özelliği, arama motorlarına benzer bir işleve sahiptir. Ancak burada karıştırılmaması gereken bir husus vardır; FrontPage sayfasında kullandığımız arama seçeneği, sadece kendi sitesinde bir arama gerçekleştirecektir.

Aranan metni içeren sayfalar tespit edilerek, bu sayfaların başlıkları bir tablo içerisinde ziyaretçiye sunulacaktır. Ayrıca başlıkları tanımlanan bağlantı yardımı ile sayfaya kolayca erişim sağlanacaktır.

FrontPage'in bu özelliği oldukça kullanışlı bir özelliktir. Ancak bu özelliği bilgisayarınızda çalıştırabilmeniz için sisteminize yüklü kişisel bir Server'ın olması gerekiyor. Oluşturduğunuz siteyi yayımladığınız Web alanı için de bu seçenek geçerlidir. Yani sitenizi yükleyeceğiniz (Publish) web server, FrontPage'in eklerini desteklemiyorsa bu özellik çalışmayacaktır.

Arama Sonuçlarını Genişletin:
Site içerisinde arama yapan ziyaretçi için, arama sonuçlarını genişletebilirsiniz. Aranan kelimeyi içeren doyalar hakkında daha fazla bilgi verebilir, site içerisinde kaç tane aranan metin bulunduğunu raporlayabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için, arama özelliklerine ait pencerenin, arama sonuçları(search result) bölümünü tıklayın ve raporlanacak bilgileri belirleyin.

Word List To Search : bu alanda site içersinde aramanın gerçekleştirileceği sayfaları belirleyebilirsiniz. Site içerisinde gizli dizinleriniz olabilir. Bu dizinler içinde yer alan sayfalar eğer ziyaretçinin aradığı metni içeriyorsa, bu sayfalara ait bağlantılarda rapor olarak sayfada oluşturulacaktır. Dolayısıyla ziyaretçi bu sayfalara göz atma imkanı bulacaktır. Eğer aramayı site içerisindeki bütün sayfalarda gerçekleştirmek istiyorsanız bu alana All(tümü) yazmanız yeterli olacaktır.

Date Format: Rapor olarak sunulacak tarih formatını belirler. Bu alana içersinde yer alan tarih formatlarından herhangi birisini seçerek, raporda gösterebilirsiniz. Bu alanın geçerlilik kazanması için display file date seçenek iminin işaretli olması gerekiyor.

Time Format : Rapor olarak sunulacak saat formatını belirler. Bu alana içersinde yer alan saat formatlarından herhangi birisini seçerek, raporda gösterebilirsiniz. Bu alanın geçerlilik kazanması için display file date seçenek iminin işaretli olması gerekiyor.

Display Scor: aranan kelimenin site içerisinde bulunan sayfalardaki metinle eşleştirilmesi sonucunu göstermektedir. Eşleştirme sonucu scor isimli başlık altında raporlanacaktır.

Display File Size: Aranan kelimenin bulunduğu dosyalara ait uzunluğu raporlar.
HAREKETLİ SAYFA ve NESNELER OLUŞTURMA
Bu bölümde Front Page'in Sayfa Geçiş efektlerini kullanarak, sayfalara hareketlilik özelliği kazandırma ve dinamik HTML efektlerini kullanarak nesnelere canlılık kazandırma konuları anlatılacaktır.

Event(Olay): Bu seçenek altında yer alan sayfa olaylarından herhangi birini seçerek olayın anında efektin gerçekleşmesini sağlayabiliriz.
Bu olaylar;

1.Page Enter: Ziyaretçi sayfa ile ilgili herhangi bir baplantıya tıkladığında veya sayfanın adresini doğrudan girerek sayfayı açtığında belirtilen efekt uygulanacaktır. Sayfa açılırken , belirlediğiniz bir efekti uygulamak için be seçeneği kullanabilirsiniz.

2. Page Exit : Ziyaretçinin, sayfada ziyareti bittikten sonra başka bir bağlantı tıklaması ya da başka bir adresi adres alnına girerek sayfayı terk etmesi anında bu efekt gerçekleşir.

3.Site Enter: sayfanın bulunduğu siteye giriş yapılırken , giriş sayfasına belirtilen efekti uygulamak için kullanılır.

4. Site Exit : Sayfanın bulunduğu siteden çıkış yapılırken o an için altif bulunan site sayfasının belirtilen efekti gerçekleştirmesi için bu seçenek kullanılır.

Transition Effect: Bu alan içerisinde sayfaya uygulanmak üzere efektlerin listesi yer alıyor.


2.9.1 Metne Dinamik HTML Efekti Uygulama
Dinamik HTML efektini uygulayacağınız metni seçtikten sonra , Format mönüsünden Dynamic HTML Effects seçeneğini tıklayın. Dinamik HTML' ye ait araç çubuğunun diğer araç çubuklarına eklendiğini göreceksiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://club-7-b.yetkin-forum.com
DJmT
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 367
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 31/03/07

MesajKonu: Geri: Frontpage Dersi   Perş. Tem. 19, 2007 3:53 am

FRONT PAGE SAYFASINDA FORMLARLA ÇALIŞMA
Bu bölümde , Front Page formlarının sayfaya eklenmesi ve form nesnelerine ait özellikler anlatılacaktır.

2.10. 1 Form Nedir?

Web sayfalarında kullanılan formlar , günlük hayatta bir çok yerde kullandığımız formlara benzer özellikler göstermektedir. Form özelliklerini kullanarak, web sitenizde anketler yapabilir, site ziyaretçileri ile etkileşimli bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

2. 10. 2 Form Araçları ve Özellikleri:
Form: Kullanacağınız diğer form nesneleri içerisine alan form çizgilerini oluşturur. Diğer form elemanlarının çalıştırılabilmesi için form alanının sayfada oluşturulması ve form nesnelerinin bu alan içerisinde olması gerekir. Ayrıca bu seçenek bütün form nesnelerini etkileyecek iki düğme oluşturur.

2.10.2.1 Submit Button (Gönder düğmesi): Bu düğme form çizgileri içerisinde yer alan bütün form elemanlarını kontrol ederek , girilen verileri toplar ve belirtilen dosya veya e-mail adresine gönderir. Düğmeye ait özellikler penceresini açarak düğme üzerindeki etiketi değiştirebilirsiniz.

2.10.2.2 Reset Button(Temizle Düğmesi): gönder düğmesi gibi bu düğmede form çizgileri içerisinde yer alan bütün form elemanlarını kontrol eder. Eğer bu elemanlar içerisine girilen herhangi bir veri varsa, bu verileri temizler. Bu düğmenin oluşturulmasındaki asıl amaç ziyaretçinin bütün form elemanlarına girdiği bilgileri göndermeden temizlemek ve ziyaretçinin yeni bilgiler girmesini sağlamaktır. Bu düğmenin de etiketini değiştirebilirsiniz.


2.10.2.3 Tek Satırlık Metin Kutusu
Ziyaretçilerin bilgi girebilecekleri tek satırlık bir metin kutusu oluşturur. Eğer daha önce gerekli form nesnelerini sayfaya dahil etmediyseniz, bu nesneler de otomatik olarak oluşturulacaktır. Tek satırlık metin kutusunu sayfaya eklmek için , Insert mönüsünden Form, buradan da One-Line Text Box seçeneğini tıklayın.

Sayfada oluşturacağınız tek satırlık form elemanlarını , form çizgisi içinde fare ile istediğiniz alana taşıyabilirsiniz.
Düğmelere ait özellikleri , düğme üzerine çift tıklayarak değiştirebilirsiniz.


2.10.2.3.1 Metin Kutusu ve Özellikleri (Text box Properties)

Oluşturduğunuz metin kutusuna girilen verileri denetleyebilir, metin kutusuna sadece belirlediğiniz veri tipinin girilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca verileri belli kriterlere tabi tutarak ziyaretçinin uyduruktan birşeyler girmesini engelleyebilirsiniz. Bütün bu özellikleri düzenlemek için sayfaya ait görünümde , tek satırlık metin kutusu üzerine iki kez tıklandığında yandaki iletişim kutusu ekrana gelecektir.

2.10.2.4 Kontrol Kutusu ve Özellikleri
Birden fazla seçme hakkına sahip olduğumuz , işaretleyebileceğimiz kutucuklardır. Form nesneleri standart nesnelerdir. Form nesnesi için herhangi bir açıklama yazılmadan ziyaretçi forma ne tür bilgi gireceğiniz bilinemez.
2.10.2.5 Radyo Düğmeleri

Ziyaretçiye çeşitli seçenekler sunularak bu seçeneklerden sadece bir tanesini seçme şansını veren grup düğmeleridir. Bu açıdan radyo düğmeleri kontrol düğmeleri ile karıştırılmamalıdır.


2.10.2.6 Aşağı Açılan Seçim Düğmeleri
Ziyaretçinin işini daha basite indirmek için seçenekleri bir mönü içersinde sunabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız düzenlemeler doğrultusunda ziyaretçi mönüden seçtiği değeri kolaylıkla gönderebilecektir. Ayrıca mönüye verdiğiniz birden fazla seçme özelliği ile ziyaretçinin birden fazla değer seçmesine müsaade edebilirsiniz. Bu şekilde ziyaretçi seçeneği değerleri fare ile ayarlanarak belirttiğiniz konuma gönderilebilir. (Gümüştepe, s.289)


2.10.3 Form Özelliklerinin Kaldırılması
Eklediğiniz form nesnesini formdan kaldırmak için, nesneyi işaretledikten sonra klavyeden Delete tuşuna basın. Front Page nesnelerinin hemen hemen hepsi bu yolla kaldırılabilir.

2.10.4 Form Özelliklerinin Düzenlenmesi
Form içerisine eklenen bütün form elemanlarını etkileyecek temel özelliklerdir. Bu özellikler yardımıyla form sonuçlarının nereye gönderileceğini, doğrulama sayfasının tanımını, form ismi ve birçok form özelliğini formunuz için tanımlayabilirsiniz. Forma ait özellikler penceresini açmak için, Insert mönüsünden Form ve buradan da Form Properties seçeneğini tıklayın. Aynı işlemi Form araç kutusunda yer alan, Form Properties seçeneğini tıklayarak da gerçekleştirebilirsiniz.


Where to store results : ziyaretçinin form içersine girdiği verilerin submit düğmesine basıldığında nereye gönderileceğini belirten özellikler bölümüdür. Bu bölümde kullanıcıya üç değişik seçenek sunuluyor.

Verilerin dosya veya elektronik posta adresine gönderilmesi
En yaygın kullanılan seçenektir. Hemen hemen bütün web serverlar bu seçeneği destekler. File name alanında tanımlanan ve daha önceden web dizininde oluşturulan , herhangi web dosyasına veya TEXT uzantılı metin dosyasına sonuçların gönderilmesi sağlanabilir. (Gümüştepe s. 300) Bu dosyayı Private klasörüne taşımanız yararlı olacaktır.Örneğin yukarıdaki misafir sayfasını misafir olarak kaydettiğinizde ve form bilgilerinin kaydedileceği dosya olarak dogrulama dosyasınının adını verdiğnizde, folder görünümü yandaki gibidir.


Verilerin Veri Tabanına Gönderilmesi:

Daha önceden oluşturduğunuz, veri tabanı dosyasına tanımladığınız konumla, verilerin veri tabanı dosyasına kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Veri tabanı dosyasını daha önceden hazırlamamış iseniz Front Page veri tabanını sayfanızdaki form alanlarının isimlerine göre hazırlanacaktır. Ve hazırlanan veri tabanı dosyası, aşağıda görüldüğü gibi fpdb dizini içine atılacaktır.
Verilerin, Diğer İşleme Programlarına Gönderilmesi
Form içerisindeki verileri, gelişmiş çeşitli programlar yardımı ile yönetebilirsiniz. Bu seçenek ile sunulan ISAPI, NSAPI, CGI, ASP gibi HTML içerisinde dinamik bir şekilde çalışan programlar yardımı ile formların sonucunda değerlendirmeleri sağlanacaktır.

2.11 SİTE ÜZERİNDE SON KONTROLLER ve SİTENİN YAYIMLANMASI
Front Page programı ile web sayfalarını düzenledikten sonra hazırladığınız sitenin son kontrollerini yapıp sunucuya öyle göndermeniz gerekmektedir.

2.11.1 Web Dizini İçersindeki Dosya İsimlerinin Kontrolü
Site içerisinde kullandığınız dosya isimleri içerisinde Türkçe karakterlerin, boşluk karakterinin veya dosya için kullanılamayacak diğer özel karakterlerin kullanılmamsına dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde bu dosyalar sunucuya gönderilirken problem oluşacaktır. Site için oluşturduğunuz dosya adı iki isimden oluşuyorsa arasına boşluk karakteri yerine "_" karakterini kullanmalısınız. Örneğin Onaylama Sayfasi.htm adındaki sayfanın sunucuya gönderilmesi yanlış olacaktır. Bu dosya isminin üzerinde aktifken, F2 fonksiyon tuşuna basarak Onaylama_Sayfası.htm olarak değiştirmeniz doğru olacaktır. Bu işlemden sonra Front Page , bütün dosyalar içerisinde araştırma yaparak bu dosya için yapılan tanımlamaları yeni dosya ismine göre düzenlenecektir.

2.11.1.1 Gereksiz Dosyaların Silinmesi
Site içerisinde yer alan dosyaları kontrol ederek gereksiz dosyaları silebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken , Front Page' in oluşturduğu standart dizinler içerisinde yer alan dosyaları silmemeye dikkat ediniz.

2.11.1.2 Site İle Web Alanını Karşılaştırın
Siteniz için kullandığınız bütün dosyalara ait raporlara , Views barında yer alan Reports(Raporlar) görünüm ile erişebilirsiniz. Bu seçenek ile açtığınız pencerede dosyalar ve bağlantılar hakkında çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada yer alan dosya boyutlarını hesaplayarak , web alanınızı karşılaştırabilirsiniz. Eğer dosyalara ait toplam boyut site boyutunu geçiyorsa , kullandığınız bazı dosyalarda kısıtlama yoluna gitmeniz gerekecektir. Önemli bir nokta da kullandığınız web temalarıdır. Bu temaların boyutu çok büyüktür. Sitenizi yayınlamadan önce temaları iptal edebilirsiniz.

2.11.1.3 Bağlantıları Kontrol Edin
Sitenizdeki sayfalar arasında oluşturduğunuz bağlantılar ile site dışında bir web alanında oluşturduğunuz bağlantıları kontrol edin. Front Page' e ait hyperlink görünümünü tıklayarak sayfalar arası bağlantıları kontrol edebilirsiniz.


bağlantıları bu şekilde kontrol ettikten sonra , Report görünümüne geçerek kırık bağlantıları görebilirsiniz. Eğer sitenizde kırık bağlantılar görüyorsanız bu bağlantıları kaldırabilirsiniz. Ayrıca yine sitenizde kısır sayfalar da bulunabilir. Bu sayfaları silebilir ya da sayfalara bağlantı kurabilirsiniz.


2.11.1.4 Sayfada Yer Alan Bağlantıları Kontrol Edin
Sitenizde kullandığınız metinleri , imla denetiminden geçirin. Eğer sitenizde yer alan metinler İngilizce ifadelerden oluşuyorsa i, Tools mönüsünden Spelling seçeneğini kullanarak metinler üzerinde imla denetimi gerçekleştirebilirsiniz.
Ayrıca metinlerin uzun ifadelerden oluşması , ziyaretçilerin sıkılmasına sebep olacaktır. Bu açıdan sayfanızda kısa ve özlü cümleler kurmanız , ziyaretçilerin hoşuna gidecektir.

2.11.1.5 Sitenizin Seviye Düzeni
İnternet toplumun her kesimine açık olan bir iletişim kapısıdır. Bu yüzden sayfanızda, dini, ahlaki, siyasi bölücülük yapmak çirkin bir davranıştır. Siteniz içinde kullandığınız doküman ve ifadeleri seviyeli bir biçimde seçmeniz , sitenizin tutarlılığını arttıracaktır.

2.11.1.6 Sitenizi Değişik Tarayıcılarla Test Edin
Sitenizi test etmek için Front Page içindeki Preview görünümünü kullanabilirisiniz. Ancak bazen bu görünüm ile belirlediğiniz sayfa tasarımı , diğer tarayıcılarla test edildiğinde uygun sonuçlar vermeyebilir. Bunun için siteyi sunucuya göndermeden önce en çok tanınan ve kullanılan browser larda test edilmesi faydalıdır. Siteniz içinde form, counter gibi sadece web server'da çalışabilme özelliğine sahip web araçlarını kullanıyorsanız, sitenizi kişisel bir serverda denetlemeniz uygun olacaktır.

2.11.2 SİTENİZİN YAYIMLANMASI

Sitenizle ilgili son denetlemeleri de yaptıktan sonra sitenizi yayınlayabilirsiniz. Bunun için File mönüsünden Publish (Yayımla) seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede web sunucusunun size tahsis ettiği adresi girin. Front Page bu adrese bağlanarak , sunucunun Front Page Server Extensions uyumlu olup olmadığı kontrol edilecektir. Eğer sunucu(server) bu özelliği taşıyorsa, yayımlama işlemi için sizden Name(isim) ve Password(şifre) bilgilerini girmenizi isteyecektir. Belirtilen isim ve şifreyi, web alanını kiraladığınız sunucudan almanız gerekiyor. Girdiğiniz bu sunucu bilgilerinden sonra, sitenizin yayınlandığı pencere vasıtasıyla görsel bir şekilde izleyebilirsiniz. Eğer sunucu Front Page Server Extensions uyumlu değilse, Front Page hata mesajı verecek ve sitenin yayımlanması için FTP(File Transfer Protocol-dosya aktarım protokolü)' yi kullanmanızı önerecektir. Bu mesaj ile karşılaşırsanız, sunucunuza ait FTP adresini kullanarak sitenizi yayımlayabilirisiniz.
Bu adımlar;
Bu pencerede yer alan Publish(Yayımla) düğmesini tıklayarak yayımlama işlemini başlatabilirsiniz. Front Page bu adresin doğru olup olmadığını kontrol ettikten sonra, bu alan içerisine dosyaları göndermek için isim ve parola isteyecektir.


şekilde görüldüğü gibi belirttiğiniz adres alanı için yetkili olup olmadığınız , girdiğiniz isim ve parola yardımı ile anlaşılacaktır. Bu şekilde Front Page belirttiğiniz güvenlik bilgilerini kontrol edecektir. Eğer bu bilgiler doğruysa yayımlama işlemi başlayacaktır.

Sunucuya gönderilen dosyalara ait bilgiler, açılan yeni pencerede gösterilecektir. Bu pencerede, o an için hangi dosyanın gönderildiğini ve gönderilen toplam miktarı grafiksel olarak izleyebilirsiniz.
Front Page'in önemli özelliklerinden birisi de, yayımlanan site üzerinde daha sonra güncellme gerçekleştirildiğinizde, internet alanında yer alan dosyalar ile diskinizde yer alan yayımlanacak dosyaları tek tek kontrol etmesi ve sadece değişen içeriğe sahip yada yeni dosyaları transfer etmesidir. Bu özellik ile site güncelleştirilirken gerçekten size büyük zaman kazandırılacaktır. Bunun için siteyi bir sonraki yayımlama esnasında, Publish penceresinden Options(seçenekler) düğmesini tıklayın. Ve açılan bölümde Publish Changed Page Only seçeneğini işaetleyin.
Eğer web sunucunuz yoksa , WWP's düğmesini tıklayarak , Microsoft' un verdiği web hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Siteniz güvenlik bilgileri içeriyorsa, Secure connection required seçeneğine ait imi tıklayarak, sunucunuzun güvenlik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

..:: Alıntıdır ::..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://club-7-b.yetkin-forum.com
 
Frontpage Dersi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
::... CLUB 8-B ...:: :: Web Tasarım :: Dersler-
Buraya geçin: